Надежда Владимировна, учитель английского языка МБОУ«Краснохолмская средняя общеобразовательная школа №1»,
Игры на уроках английского языка Внеклассные мероприятия в рамках недели иностранного языка
|
||
Цели:
1. Обобщение изученного материала по теме « Россия».
2. Развитие аудитивных, грамматических и лексических навыков.
3. Развитие интереса учащихся к изучению английского языка.
Оборудование: 10 кубиков (на каждой грани написаны английские буквы), жетоны для этапа «Аукцион», таблички от 1 до 5 по количеству участников.
Ход мероприятия
I. Организационный момент
- I am glad to see you. How are you today? I hope you are fine Today we shall play the game "The Star Hour". Our topic is "Russia".
В игре принимают участие 6-8 человек. Для проверки и оценивания заданий выбирается жюри в составе 3—4 человек. Выполняя задания различных туров, участники игры за правильные ответы получают звездочки. Победителем игры считается тот, кто набрал больше всех очков - звездочек.
II. 1-й тур
- We'll have a talk about Russia. Moscow is the capital of our country. Red Square is the heart of Moscow. Let's imagine that we are in Red Square now. I shall describe different buildings. You can see the numbers and the pictures of the interesting places on the blackboard and you will use the cards with the numbers on your desks.
Учитель зачитывает небольшие рассказы - описание различных зданий, расположенных на Красной площади. Ученик, прослушан рассказ, поднимает табличку с номером - названием здания. Если ответ ученика правильный, то он получает звездочку. По окончании первого тура ученик, у которого оказалось меньше звездочек, выбывает из игры.
Картинки на доске:
Примерные рассказы:
D) It was built in 1551-1561 after the victory over the Kazan Kingdom. The architects were Barma and Postnik. This building has eight churches placed around the ninth church which is the tallest. It could be used as a fort.
E) This place was occupied by the first stone shops in the 16th century. Now it is an impressive building with a glass roof. There are hundreds of small shops inside.
Ключи: A-5;B-3;C-4;D-l;E-2.
III. 2-й тур
- The next task for you is to make up the long word using the following letters. You will have 2 minutes to do the task. If you have the longest word, you will get "a star".
Учащимся предлагается следующее задание: составить длинное слово из букв на кубиках. Для того чтобы определить, какие буквы учащиеся могут использовать, учитель рассыпает кубики на столе. Для составления слова участники игры могут использовать буквы, которые расположены на верхних гранях кубиков. Время выполнения задания - 2 минуты. Затем ученики зачитывают слова. Обладатель самого длинного слова получает звездочку. Обладатель самого короткого слова выбывает из игры.
IV. 3-й тур
- The next task for you is to match the important dates in the history of Russia with the events.
Учитель привлекает внимание учащихся к карточкам, заранее разложенным на столах участников. В течение 2-3 минут учащиеся выполняют следующее задание: соотносят даты и события из истории России. При оценивании работы учитывается количество правильных вариантов. Ученики - победители данного тура - награждаются звездочками, а учащиеся, составившие меньшее количество пар, выбывают из игры.
Заданиенакарточке:
Match the important dates in the history of Russia with the events.
Dates:
1) 1147, 2) 1941, 3) 1961, 4) 1703, 5) 1980,
6) 1917, 7) 1991, 8) 1812, 9) 1237.
Events:
a) Napoleon tries to conquer Russia.
b) The October Revolution takes place.
c) Moscow holds the XX Olympic Games.
d) Yuri Dolgoruky founds Moscow.
e) Yuri Gagarin makes a space flight on the board of the spaceship "Vostok".
f) Peter the Great founds St. Petersburg.
g) Khan Batyi of the Golden Horde conquers Moscow.
i) Russia becomes an independent country after the break up of the Soviet Union.
j) The USSR enters the World War II.
Ключи: 1d, 2j, 3e, 4f, 5c, 6b, 7i, 8a, 9g
1147 - Yuri Dolgoruky founds Moscow.
1961 - Yuri Gagarin makes a space flight on the board of the spaceship "Vostok".
1703 - Peter the Great founds St. Petersburg.
1980 - Moscow holds the XX Olympic Games.
1917 - The October Revolution takes place.
1812 - Napoleon tries to conquer Russia.
1991 - Russia becomes an independent country after the break up of the Soviet Union.
1941 - The USSR enters the World War II.
1237 - Khan Batyi of the Golden Horde conquers Moscow.
Во время проверки письменного задания членами жюри учитель предлагает провести игру со зрителями.
V. Игра со зрителями «Согласись или не согласись»
Ученики повторяют утверждение учителя, если оно верное, и исправляют утверждение, если оно неверное. За каждый правильный ответ ученик получает один жетон. В конце игры подводятся итоги, и ученик, набравший большее количество жетонов, получает одну звезду, которую он может отдать одному из участников игры «Звездный час».
Утверждения учителя:
VI. 4-й тур. Игра «Аукцион»
Дети по очереди называют известных российских спортсменов (ученых, художников, композиторов, общественных деятелей).
Учитель дает жетон за каждый правильный вариант ответа. Ученик. набравший большее количество жетонов, получает звезду. Ученик, набравший наименьшее количество жетонов, выбывает из игры.
VII. 5-й тур
Учитель открывает на доске заранее подготовленную запись слова « The Russian Federation». За 2 минуты ученики, которые вышли в финал, составляют слова из данного слова. Затем по очереди они называют свои слова. Каждое слово можно использовать только один раз. В финале выигрывает ученик, который назвал слово последним.
VIII. Подведение итогов
- So you can see that the winner of our game is Helen. Now it is her "Star Hour". Let's listen to her. Thank you for the game. See you next week.
По окончании игры победитель получает право выступить с речью в течение 1-2 минут. Затем учитель организует награждение участников игры.
Match the important dates in the history of Russia with the events.
Dates:
1) 1147, 2) 1941, 3) 1961, 4) 1703, 5) 1980,
6) 1917, 7) 1991, 8) 1812, 9) 1237.
Events:
a) Napoleon tries to conquer Russia.
b) The October Revolution takes place.
c) Moscow holds the XX Olympic Games.
d) Yuri Dolgoruky founds Moscow.
e) Yuri Gagarin makes a space flight on the board of the spaceship "Vostok".
f) Peter the Great founds St. Petersburg.
g) Khan Batyi of the Golden Horde conquers Moscow.
i) Russia becomes an independent country after the break up of the Soviet Union.
j) The USSR enters the World War II.
Match the important dates in the history of Russia with the events.
Dates:
1) 1147, 2) 1941, 3) 1961, 4) 1703, 5) 1980,
6) 1917, 7) 1991, 8) 1812, 9) 1237.
Events:
a) Napoleon tries to conquer Russia.
b) The October Revolution takes place.
c) Moscow holds the XX Olympic Games.
d) Yuri Dolgoruky founds Moscow.
e) Yuri Gagarin makes a space flight on the board of the spaceship "Vostok".
f) Peter the Great founds St. Petersburg.
g) Khan Batyi of the Golden Horde conquers Moscow.
i) Russia becomes an independent country after the break up of the Soviet Union.
j) The USSR enters the World War II.
Match the important dates in the history of Russia with the events.
Dates:
1) 1147, 2) 1941, 3) 1961, 4) 1703, 5) 1980,
6) 1917, 7) 1991, 8) 1812, 9) 1237.
Events:
a) Napoleon tries to conquer Russia.
b) The October Revolution takes place.
c) Moscow holds the XX Olympic Games.
d) Yuri Dolgoruky founds Moscow.
e) Yuri Gagarin makes a space flight on the board of the spaceship "Vostok".
f) Peter the Great founds St. Petersburg.
g) Khan Batyi of the Golden Horde conquers Moscow.
i) Russia becomes an independent country after the break up of the Soviet Union.
j) The USSR enters the World War II.
Игра «Форт Боярд»
в рамках недели иностранного языка
6 класс
Цели:
1. Повторить пройденный учебный материал в неформальной обстановке при помощи игр и конкурсов.
2. Подвести итог проведенной учебной работе на данном этапе обучения английскому языку.
3. Повысить интерес учащихся к изучению английского языка.
Оборудование:
1. Разноцветное табло из квадратов разного цвета, на которых написаны различные буквы алфавита.
2. Загадки.
3. Английский алфавит, буквы которого обозначены числами, записанными прописью на английском языке.
4. Вопросник с вариантами ответов, обозначенных буквами.
5. Puzzle.
6. Ребус
7.Таблица с выражениями сравнения.
8. Картинки-ключи.
Ход игры:
Good afternoon, dear friends! I am glad to see you today! Are you ready to start?
There are 2 teams in our classroom and we have 3 members of our jury today. The first team is called ______________, and its captain is ________________. The second team is called ____________, and its captain is _________________. The members of our jury are:_________
____________________________________________________________.
It’s time to start our game “ Fort Boyard”
Наша игра похожа на телевизионную игру «Форт Боярд». Вы также как и в той игре должны выполнить несколько заданий, но в них вам не потребуются сила и ловкость, а помогут лишь знание английского языка да смекалка. Выполнив конкурсное задание, вы должны найти полученное слово среди картинок-ключей. Эти ключи – ваш пропуск в финал, где каждый ключ вы сможете обменять на букву финального слова. Именно его нужно разгадать, чтобы победить в нашей игре.
1. “ Coloured dream”
Посмотрите на табло. Я называю поочередно цвета, а вы должны записать соответствующую этому цвету букву. В результате у вас должно получиться слово, которое и будет являться первым ключом.
A |
E |
T |
H |
B |
N |
L |
P |
C |
Key: elephant
2. “Riddle”
Вам предлагается загадка, ответ на которую также является ключом.
I have six legs, my coat is green,
I’m the very best hopper you have ever seen.
Key: grasshopper.
3. ”Friendly numbers”
Посмотрите на табло, здесь пронумерованы некоторые английские буквы. Я поднимаю карточки с числами, а вы должны быстро найти соответствующие им буквы и записать их. В итоге должно получить целое слово – это следующий ключ.
С |
E |
B |
R |
K |
H |
P |
A |
L |
T |
W |
S |
15, 8, 23, 12, 20, 1, 15, 8, 19, 19.
Key: basketball.
4. “Crazy questions”
Из трех предлагаемых ответов на вопросы выберите один правильный и запишите соответствующую ему букву. При верно выполненном задании получится следующий ключ.
1. Whish is smaller?
- a mouse (b)
- a fox (l)
- a hare (a)
2. Whish can run faster?
- zebra (s)
- a bear (k)
- a lion (o)
3. Can a penguin fly?
- yes (r)
- no (o)
- sometimes (e)
4. Can a tiger swim?
- yes (k)
- no (m)
- sometimes (u)
Key: book
5. “Puzzle”
Внимательно прослушайте инструкцию к картинке, найдите эту картинку и запишите букву, которая ей соответствует. Из полученных букв сложится слово – это еще один ключ.
1. This picture is between a bird and an apple. (heart – h)
2. This picture is next to a book and under a mouse. (owl – o)
3. This picture is on the left of a flower. (umbrella – u)
4. This picture is above a mouse. (swan – s)
5. This picture is under a tree. (eye – e)
bird |
umbrella |
flower |
swan |
heart |
tree |
fox |
mouse |
apple |
eye |
book |
owl |
Key: house.
6. “Rebus”
Разгадайте ребус, полученное слово – очередной ключ.
Key: cornflower
7. “Idioms of comparison”
Ваша задача правильно закончить выражения сравнения, данное в первой колонке.. Если вы правильно подберете слово или словосочетание из второй колонки, то из соответствующих им букв вы сложите последнее ключевое слово.
1 |
2 |
As like as… |
a bee (m) |
As black as… |
two peas (c) |
As busy as … |
a church mouse (e) |
As poor as … |
a goose (l) |
As silly as … |
coal (a) |
Key: camel
Финал игры:
Каждую правильную картинку-ключ вы можете обменять на одну букву ключевого слова.
Угадайте что это.
It is a school subject.
Key: Biology.
I have six legs, my coat is green,
I’m the very best hopper you have ever seen.
I have six legs, my coat is green,
I’m the very best hopper you have ever seen.
1. Whish is smaller?
- a mouse (b)
- a fox (l)
- a hare (a)
2. Whish can run faster?
- zebra (s)
- a bear (k)
- a lion (o)
3. Can a penguin fly?
- yes (r)
- no (o)
- sometimes (e)
4. Can a tiger swim?
- yes (k)
- no (m)
- sometimes (u)
1. Whish is smaller?
- a mouse (b)
- a fox (l)
- a hare (a)
2. Whish can run faster?
- zebra (s)
- a bear (k)
- a lion (o)
3. Can a penguin fly?
- yes (r)
- no (o)
- sometimes (e)
4. Can a tiger swim?
- yes (k)
- no (m)
- sometimes (u)
1 |
2 |
As like as… |
a bee (m) |
As black as… |
two peas (c) |
As busy as … |
a church mouse (e) |
As poor as … |
a goose (l) |
As silly as … |
coal (a) |
1 |
2 |
As like as… |
a bee (m) |
As black as… |
two peas (c) |
As busy as … |
a church mouse (e) |
As poor as … |
a goose (l) |
As silly as … |
coal (a) |
C |
E |
B |
R |
K |
H |
P |
A |
L |
T |
W |
S |
15 |
8 |
23 |
12 |
20 |
1 |
15 |
8 |
19 |
19 |
b |
i |
o |
l |
o |
g |
y |
b |
i |
o |
l |
o |
g |
y |
bird |
umbrella |
flower |
swan |
heart |
tree |
fox |
mouse |
apple |
eye |
book |
owl |
bird |
umbrella |
flower |
swan |
heart |
tree |
fox |
mouse |
apple |
eye |
book |
owl |
Тема: Обобщающий урок по темам раздела « Пусть музыка звучит»
Цели: 1. Обобщение изученного материала по теме «Музыка».
2. Развитие навыков аудирования, чтения, говорения и письма.
Задачи: 1. Повторение пройденной лексики по теме «Музыка»: музыкальные стили, музыкальные инструменты, представители музыкального шоу-бизнеса.
2. Развитие кросс-культурной грамотности на основе лингвострановедческого материала по теме «Музыка».
3. Развитие навыков работы с аудио-материалом и текстовым материалом..
4. Использование возможностей ИКТ для развития интереса к иностранному языку (диаграмма, тест, оформление афиш).
5. Воспитание патриотизма через изучение музыкальной культуры России и своего региона.
6. Развитие навыков работы в малых группах, воспитание чувства коллективизма и ответственности за общий результат.
Оборудование: учебник, компьютеры по количеству групп (4 группы по 3 человека),
карточки с фрагментами песни «Yesterday», папка с необходимой к уроку
информацией на каждом компьютере, аудиозаписи «Yesterday», « Love Me
Do», «The Phantom of the Opera» (-), материал для афиш.
Ход урока:
1. Приветствие.
- Good morning dear friends!
- Good morning!
- How are you?
- I am fine, thank you. And you?
- I am fine, thank you.
- Who is absent?
- … is (are) absent. (All are present)
2. Сообщение темы и целей урока.
- Do you like music?
- Yes, we do.
- Today we are going to repeat everything we have studied in Unit 2/ We will read, listen and discuss a lot today about music.
3. Фонетическая зарядка.
- And we start with a poem. Open the first file on the computer.
You can hear it here.
You can hear it there.
It’s sensational! It’s fearing!
How exciting! How interesting!
- When we speak about music we use a lot of adjectives. Let us learn a poem with some of these adjectives. First listen to my reading. Read all together. Read it in the groups. (Name) read the poem.
4. Речевая разминка.
- Let’s return to music. Listen the song and say who performs it?
Фрагмент (The Beatles “Love Me Do”)
- That’s right! This is the song “Love Me Do” by The Beatles. It is their first single. What do you know about the Beatles? Answer my questions, please.
Questions:
1. When was the group born? (in 1962)
2. Where was the group born? (in Liverpool)
3. Whom did the group consist of? ( John Lennon, George Harrison, Paul McCartney, Ringo
Starr)
4. Who wrote most of the Beatles’ songs? (John Lennon and Paul McCartney)
5. When did the Beatles gain worldwide fame? (in 1964)
6. What was the theme of their first compositions? (love)
5. Поисковое чтение.
The "Beatles": legend of music
The Beatles" is the most known and popular group in history of world’s music. The "Beatles" was created in 1962 by John Lennon, Paul McCartney, George Harrison. Ringo Star joined three years later. All the legendary musicians of the group were born in Liverpool.
The name the "Beatles" was adopted in 1960. The “legendary four” was performing at clubs in Liverpool and Hamburg.
The first song of the group - "Love me do" became very popular. Later such songs as "Please, Please Me", "She Loves You" and "I want To Hold Your Hand" made them the most popular rock group in England.
Many books and memoirs about the "Beatles" have been written. Many musicians were inspired by the music of the "Beatles". Among them Chuck Berry, Elvis Presley and others.
After the release of their album "Let It Be" in 1970 the most known group broke up.
John Lennon, Paul McCartney, George Harrison and Ringo Starr were more than just popular stars - they became the voice of new generation. The "Beatles" broke up about 40 years ago, but the number of admirers increases every year.
- Open file 2, scan the text and find the following sentences in the text, read them.
1. Биттлз – самая известная и популярная группа в истории мировой музыки.
(The Beatles" is the most known and popular group in history of world’s music.)
2. Легендарная четверка выступала в клубах Ливерпуля и Гамбурга.
(The “legendary four” was performing at clubs in Liverpool and Hamburg.)
3. Первая песня группы "Love me do" стала очень популярна.
(The first song of the group - "Love me do" became very popular.)
4. Они стали голосом нового поколения.
(Тhey became the voice of new generation.)
5. Биттлз распалась более 40 лет назад, но число их поклонников увеличивается с каждым годом.
(The "Beatles" broke up about 40 years ago, but the number of admirers increases every year.)
6. Аудирование.
1) Разминка.
Now let’s listen the most known song by the Beatles. It is “Yesterday”. Each of you has a line from a song. Stand up each time when you hear your line.
(The song “Yesterday”)
Yesterday, all my troubles seemed so far away
Now it look as though they're here to stay
Oh, I believe in yesterday
Suddenly, I'm not half the man I used to be
There's a shadow hanging over me
Oh, yesterday came suddenly
Chorus:
Why she had to go I don't know, she wouldn't say
I said something wrong, now I long for yesterday
Yesterday, love was such an easy game to play
Now I need a place to hide away
Oh, I believe in yesterday
Yesterday, all my troubles seemed so far away |
Now it look as though they're here to stay |
Oh, I believe in yesterday |
Suddenly, I'm not half the man I used to be |
There's a shadow hanging over me |
Oh, yesterday came suddenly |
Why she had to go I don't know, |
she wouldn't say |
I said something wrong, |
now I long for yesterday |
Yesterday, love was such an easy game to play |
Now I need a place to hide away |
- Return your line. This is color key.
2) Аудирование и составление диаграммы.
- At first, the Beatles performed music that was influenced by American rock’n’roll. However, their experimental songs, imaginative lyrics and catch melodies soon became very popular. Their records were consistently top of the pop music charts in the 60s.
-... what kind of music are young people buying these days?
Text
Hi, there! And welcome to Friday night on Radio Manchester. The weather is cold and wet — surprise, surprise. So stay in and listen to me, Tracey Clark, and lots of great music.
Talking about music ... what kind of music are young people buying these days? A report in The Guardian newspaper shows that pop is still the top: just over 50% prefer nice, normal pop songs. Quite right, I say.
Number two in the list is heavy metal and good old-fashioned rock’n’roll. Fans make up 22% of album-buyers. For you are in the 22%, I will play some Metallica later in the programme.
Dance fans are down at 15%. Not bad. Young classical music buyers are only 5% of the age-group. I'm sorry, Mr. Beethoven! Fans of folk songs are just 2%. But right at the bottom is jazz. Less than 1 % of young people buy jazz tapes and CDs. Tut, tut, I don't know. What’s wrong with kids these days? I love jazz myself, but I’m 25… I’m an old woman!
- Your task: listen the radio report and make diagram “Album sales to people aged 14 – 24 in the UK”. Open the file 3.
Key:
Album sales to people aged 14 – 24 in the UK
- What kind of music are young people buying these days?( over 50% prefer nice, normal pop songs)
7. Музыкальная пауза.
- Let’s sing “The Phantom of the Opera”. Open your book on page 185.
The Phantom of the Opera
When sleep is sent to me,
In dreams he came.
That voice which calls to me
And speaks my name.
And who I dream again
for now I find
The Phantom of the Opera is there,
Inside my mind...
Sing once again with me,
A strange duet.
My power over you grows stronger yet.
And though you turn from me
to glance behind,
The Phantom of the Opera is there,
Inside your mind...
Those who have seen your face
draw back in fear.
I'm the mask you wear,
It's me they hear.
My spirit and my voice
in one combined.
The Phantom of the Opera is there,
Inside your mind...
In all your fantasies,
You always knew
That man and mystery
Were both in you.
And in this labyrinth
Where night is light
The Phantom of the Opera is there,
Inside my mind...
8. Лингвострановедческий тест.
- Open the file 4. Guess the name of folk group.
1) Listen the tune and choose the country where it was born.
k) Georgia
r) Ireland
s) Russia
u) Brazil
s) Greece
2) Match famous people and their profession.
6) Galina Vishnevskaya z) a composer
7) Svyatoslav Rikhter u) a choreograph
8) Igor Maiseev o) a saxophone player
9) Alexandra Pakhmutova i) an opera singer
10) Igor Butman r) a conductor
11) Mstislav Rostropovich y) a poet
712 Andrei Dementev e) a pianist
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Key:
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
R |
u |
s |
s |
k |
i |
e |
U |
z |
o |
r |
y |
9. Mини-проект. Афиша.
- Folk music appeared long ago but it is still alive. Folk song are very tuneful and pleasant to listen to. Thereare folk groups in Krasny Kholm. They are Russkie Uzory and Slavyane.
Make the poster of Russkie Uzory’s concert. Listen their songs.
- Show your posters.
10. Итог урока. Домашнее задание.
Your homework: Make a poster of your favorite singer’s concert.
Our lesson is over. Thank you for your work.